Blizny

Widoczne blizny nie muszą pozostać na zawsze – sprawdź, jak możesz poprawić wygląd skóry.

Blizny

Blizny na skórze – przyczyny, rodzaje i nowoczesne metody ich leczenia

Blizny to naturalna część procesu gojenia skóry po uszkodzeniu tkanek. Mogą one powstać w wyniku różnorodnych urazów, operacji, oparzeń, czy chorób trądziku. Choć blizny są częścią procesu naprawczego organizmu, niektóre z nich mogą pozostawić widoczny, estetyczny problem. Na szczęście, współczesna medycyna i kosmetologia oferują wiele skutecznych metod leczenia, które pozwalają zredukować ich widoczność i poprawić wygląd skóry.

Rodzaje blizn

Mogą występować w różnych formach, w zależności od rodzaju urazu, głębokości uszkodzenia skóry oraz reakcji organizmu na proces gojenia. Najczęściej spotykane rodzaje blizn to:

Blizny przerostowe                                                                     

Blizny przerostowe to blizny, które powstają, gdy w procesie gojenia dochodzi do nadmiernego wytwarzania kolagenu. W efekcie blizna staje się wypukła, twarda i może być zaczerwieniona. Zwykle pojawiają się w miejscach, gdzie skóra jest naciągana lub narażona na urazy mechaniczne, jak np. na klatce piersiowej czy plecach. Blizny przerostowe często z czasem znikają, ale w niektórych przypadkach mogą pozostawać widoczne przez długi czas.

Blizny zanikowe                                                                 

Powstają w wyniku niedoboru kolagenu w skórze, co prowadzi do jej zapadnięcia się i utraty objętości. Zwykle występują po ciężkich oparzeniach, trądziku, ospie wietrznej, a także po infekcjach skóry. Blizny zanikowe mają postać wgłębień, które mogą być widoczne na powierzchni skóry. Często wymagają intensywnej terapii, aby przywrócić im bardziej jednolitą strukturę.

Blizny pooperacyjne                                                                   

Blizny pooperacyjne są wynikiem zabiegów chirurgicznych, takich jak cesarskie cięcie, operacje wycięcia narządu lub plastyka. Zwykle mają one formę prostych, liniowych zmian w skórze, które w miarę gojenia mogą stawać się mniej widoczne. W przypadku dużych i głębokich cięć blizny pooperacyjne mogą wymagać dodatkowego leczenia, aby zredukować ich widoczność.

Blizny potrądzikowe                                                                     

Powstają w wyniku nieodpowiedniego leczenia trądziku, zwłaszcza w przypadkach, gdy zmiany skórne były głębokie. Mogą przybierać formę blizn zanikowych lub przerostowych, zależnie od reakcji skóry na stan zapalny. Blizny potrądzikowe często pozostają widoczne po zakończeniu leczenia trądziku, wymagając interwencji w celu poprawy wyglądu skóry.

blizna na brzuchu

Skuteczne metody leczenia blizn w Gabinetach Lekarskich IX Wieków

Chociaż blizny mogą być trudne do całkowitego usunięcia, istnieje wiele metod leczenia, które pomagają w ich zredukowaniu oraz poprawie wyglądu skóry:

Mezoterapia mikroigłowa

To zabieg polegający na uszkodzeniu w sposób kontrolowany skóry i podawaniu substancji aktywnych bezpośrednio w jej głąb, co pobudza produkcję kolagenu i regenerację tkanek. W leczeniu blizn stosuje się preparaty zawierające czynniki wzrostu, kwas hialuronowy, witaminy, aminokwasy czy peptydy. Mezoterapia może skutecznie poprawić wygląd blizn, wygładzając skórę i przywracając jej elastyczność.

Radiofrekwencja mikroigłowa

To jeden z najnowszych i najbardziej efektywnych zabiegów medycyny estetycznej, łączący dwie technologie: radiofrekwencję (RF) oraz mikroigłowanie. Dzięki temu połaczeniu zabieg stymuluje głębsze warstwy skóry do produkcji kolagenu, wygładzając blizny, poprawiając jędrność i koloryt skóry.

Zabiegi laserowe

Takie jak laser frakcyjny ablacyjny, są jedną z najbardziej skutecznych metod leczenia blizn. Laser działa na zasadzie mikrouszkodzenia skóry, co pobudza jej regenerację, przyspiesza gojenie i stymuluje produkcję kolagenu. W zależności od rodzaju blizny, zabiegi laserowe mogą rozjaśnić, spłycić i wygładzić blizny, przywracając skórze jednolitą teksturę.

Peelingi chemiczne

Z użyciem kwasów AHA, PHA lub TCA  pomagają w usuwaniu martwego naskórka oraz stymulują regenerację skóry. Regularne peelingi mogą przyczynić się do zredukowania widoczności blizn, szczególnie tych zanikowych.

Iniekcje sterydowe

W przypadku blizn keloidowych i przerostowych stosuje się iniekcje sterydowe, które pomagają w redukcji objętości blizny oraz zmniejszeniu jej widoczności. Steroidy hamują nadmierne wytwarzanie tkanki bliznowatej, co prowadzi do spłaszczenia blizny.

Masz pytania? Potrzebujesz porady?

Skontaktuj się z nami, aby umówić się na konsultację lub dowiedzieć się więcej o naszych zabiegach.

Sprawdź ofertę specjalną